top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Rokycanský deník – 19/8 2013 Tisk Email
O nás - Napsali o nás
Čtvrtek, 29 Srpen 2013 02:00

RD 13-08-19m

 
Rokycanský deník – 17/8 2013 Tisk Email
O nás - Napsali o nás
Čtvrtek, 29 Srpen 2013 02:00

RD 13-08-17m

 
Rokycanský deník – 16/8 2013 Tisk Email
O nás - Napsali o nás
Čtvrtek, 29 Srpen 2013 02:00

RD 13-08-16m

 
Rokycanská kola Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Úterý, 11 Červen 2013 20:47

Na webových stránkách party nadšenců z Písku je možné shlédnout fotografie starých kol a přečíst si o rokycanských firmách Tripol a Tudor. Vše najdete na http://historickakolapisek.cz/index.php?page=vyrobci_tripol.

Sbírku kol Františka Babického, v níž nechybí ani legendární kola značky Favorit, můžete shlédnout na zámku Luhov u Hracholusek. Ve sbírce stojí na čestném místě milionté kolo Favorit, vyrobené v roce 1978 v rokycanské továrně, cyklokrosové kolo závodníka Červínka nebo jedno z prvních kol Romana Kreuzigera – seniora. Atmosféru doplňuje i spousta dresů.

Stránky zámku najdete na www.zamekluhov.ic.cz/index.html anebo se můžete podívat na stránky pořadu ČT Toulavá kamera, kde je jedna z reportáží věnována právě této lokalitě http://www.toulavakamera.cz/article.asp?id=3197.

 
Vydali jsme se po stopách rokycanských kuliček Tisk Email
Reportáže z našich akcí - 2013
Sobota, 25 Květen 2013 22:13

IMG 20130525 163342-mDnes v sobotu 25. května 2013 ve 13:45 začalo pršet… Ve 14 hodin jsme se sešli u fotbalového stadionu, abychom se vydali společně se známým českým geologem a paleontologem, pocházejícím z Rokycan, s doc. Petrem Kraftem po stopách rokycanských kuliček. I přes nepříznivé počasí se zde setkalo kolem šedesáti Rokycanských patriotů, jejich příznivců a dalších zájemců o naučný výlet. Po krátkém přivítání se ujal slova doc. Kraft a už si ho nenechal vzít. :) Nejprve nás seznámil s historií vývoje Země a rokycanské oblasti a postupně se dostal i k očekávaným kuličkám.

Na každé zastávce našeho putování – pod Strání, u staré Litohlavské silnice, pod dálničním přivaděčem, pod dálnicí, na Drahouši, na výhledu pod Vršíčkem, u hřbitova – nám měl co říci. Škoda je, že se do jeho povídání až příliš často mísilo šumění deště. Musíme ocenit i to, že s sebou po celou cestu doc. Kraft táhl tašku rokycanských kuliček, abychom je nemuseli v podmáčeném terénu hledat a abychom si mohli v lokalitě u hřbitova zkusit nějaké rozbít a najít svého trilobita. Podél Stráně jsme se vrátili do restaurace na fotbaláku, kde pokračovala přátelská beseda. Místo avizovaných dvou až tří hodin jsme putováním v terénu strávili poctivé čtyři hodiny a další dlouhý čas besedou, ale nikdo toho nelitoval. K posezení měl doc. Kraft připravené navíc kvízové otázky a dokonce i odměny v podobě pravých trilobitů pro ty nejlepší.

Dovolujeme si na závěr tohoto krátkého článku odcitovat ze zápisu doc. Krafta do kroniky Rokycanských patriotů: „V prvohorách, kdy vznikaly „rokycanské kuličky“, bylo určitě lepší počasí.“ ;)

Fotografie z putování po stopách rokycanských kuliček naleznete zde v naší fotogalerii.

 
Rokycanské kuličky – plakát Tisk Email
Aktuality - Pozvánky na akce
Čtvrtek, 09 Květen 2013 09:40

plakat-rokycanska-kulicka-m

 
Benátská noc 2013 Tisk Email
Aktuality - Pozvánky na akce
Pondělí, 05 Srpen 2013 22:17

plakat-Benatska-noc-2013-A4web m

 
Poutě v Rokycanech Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Pondělí, 01 Červenec 2013 07:48

kaple-vrsicek mLokální poutě se konaly ke kostelům v den jejich zasvěcení (posvícení) nebo v den svátku jejich patrona. V ten den se konala slavnostní mše, ale pouť měla i světský charakter (občerstvení pro poutníky, návštěvy rodin, stánky s prodejem upomínkových předmětů, vystoupení komediantů). Světský ráz poutí dnes zcela převážil nad náboženským obsahem, ale nadále zůstává aspoň datum konání pouti v den svátku patrona, respektive v neděli bezprostředně po tomto svátku následující. V Rokycanech je kostel zasvěcen Panně Marii Sněžné, jejíž svátek je v církevním kalendáři 5. srpna. Již vloni si zdejší věřící obnovenou tradici srpnové poutě komorně připomněli.

Podstatně známější je však Vršíčková pouť, která se slaví zpravidla první červencovou neděli. Kaple na Vršíčku je totiž zasvěcena Navštívení Panny Marie. Tento svátek byste v současném církevním kalendáři nalezli 31. května. Podle staršího liturgického kalendáře platného až do roku 1969 se tento svátek slavil 2. července. Datum konání poutě na Vršíček na začátku prázdnin je tak zažité, že se pouť nepřesunula a zůstala v původním termínu. Pokud jste Vršíčkovou pouť nestihli, určitě se přijďte podívat na obnovené schody ke zdejší kapli.

Svátky patronů kostelů v blízkém okolí pak jsou: Chylice – kostel sv. Jakuba Většího 25. července, Osek – kostel Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpna, Volduchy – kostel sv. Bartoloměje – 24. srpna.

 
Park u Plzeňské brány vyhrál ve své kategorii Tisk Email
Aktuality - Z Rokycanska
Čtvrtek, 30 Květen 2013 07:55

logo-stavba-roku-2012

V úterý 28. května byly vyhlášeny výsledky ankety Stavba roku Plzeňského kraje za rok 2012. Porota i veřejnost ocenili tyto stavby. Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2012 v kategorii Rekonstrukce budov – Revitalizace Františkánského kláštera pro museum církevního umění. Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2012 v kategorii Sportovní a volnočasové stavby – Rekonstrukce a přístavba fotbalové tribuny a šaten v Kasejovicích. Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2012 v kategorii Veřejná prostranství – park U Plzeňské brány Rokycany. Cena Poroty – Firemní obchod elektroinstalačním materiálem K & V ELEKTRO. Čestné uznání poroty – Stavební úpravy objektu čp. 64 na kavárnu a restauraci, nám. Kašpara Šternberka, Radnice. Cena hejtmana Plzeňského kraje – Dokončení výstavby východní kaple v Mariánské Týnici. Cena primátora města Plzně – Rekonstrukce Mikulášského náměstí, Plzeň. Cena Okresní hospodářské komory Plzeňsko – Zdravotnické zařízení GENETIKA PLZEŇ. Cena veřejnosti – Stavební úpravy objektu čp. 64 na kavárnu a restauraci, nám. Kašpara Šternberka, Radnice.

 
Hlasujte pro nejsympatičtější stavbu roku 2012 v Plzeňském kraji Tisk Email
Aktuality - Z Rokycanska
Neděle, 19 Květen 2013 09:38

CIMG0962 m


Upozorňujeme, že byla vyhlášena anketa Stavba Plzeňského kraje roku 2012. Stavby jsou rozděleny do pěti kategorií, jednou z nich jsou veřejná prostranství jakými jsou parky, náměstí či návsi. Stavby nominovala odborná porota, která navrhla i rokycanský Park u Plzeňské brány. Do hlasování se můžete zapojit i vy, rozhodujete tak o udělení Ceny veřejnosti. Hlasovat můžete zde: http://www.stavbarokupk.cz/stavba-roku-2012/hlasovani-verejnosti/hlasovani-verejnosti.aspx?LayID=2, a to do 22. května 2013.

 
Po stopách rokycanských kuliček Tisk Email
Aktuality - Pozvánky na akce
Středa, 01 Květen 2013 21:40

rokycanska kulicka 4Dovolujeme si Vás pozvat na vycházku spojenou s přednáškou známého paleontologa doc. Petra Krafta s názvem Po stopách rokycanských kuliček. Akce se koná v sobotu 25. května letošního roku, sraz je ve 14 hodin před restaurací na fotbalovém stadionu. Celková délka trasy činí 7 až 8 kilometrů a upozorňujeme, že její některé části nejsou vhodné pro dětské kočárky. Naše putování zakončíme opět v restauraci na fotbalovém stadionu, kde následně proběhne neformální beseda s doc. Kraftem, který bude odpovídat na dotazy účastníků.

 
« ZačátekPředchozí21222324252627282930DalšíKonec »

Strana 24 z 34

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.