Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
Dne 8. 2. 2012 od 20:00 hodin odvysílala Česká televize na druhém programu pořad Příběh herečky. Pod neobvyklým názvem se skrýval dokument o životě Ludmily Brožové-Polednové, která krátce na začátku 50. let minulého století působila jako okresní prokurátorka v Rokycanech. O její činnosti v Rokycanech je krátká zmínka zhruba v polovině dokumentu. Pořad je možné shlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10366883725-pribeh-herecky/21156226416-pribeh-herecky/. V repríze je možné pořad vidět v pondělí 13. 2. v 1:35 hodin či ve středu 15. 2. v10:00 hodin.
Právě vyšla další kniha zabývající se historií královského města Rokycany. Titul vydalo Nakl. Lidové noviny v edici Dějiny českých měst. Hlavní autorkou dlouho očekávaného díla je ředitelka Státního okresního archivu vRokycanech a zakládající členka občanského sdružení Rokycanští patrioti Hana Hrachová. Spoluautory jsou vabecedním pořadí David Borek, Aleš Česal, Dana Hradilová, Radka Křížková Červená a Václav Šťastný.
První písemná zmínka o dvorci Rokycany je již v Kosmově kronice z roku 1110. Avšak osídlení této oblasti sahá mnohem hlouběji do historie, až do doby kamenné. V majetku církve bylo město až do husitských válek. Následně připadly Rokycany rodu Švamberků, v jehož vlastnictví zůstaly téměř až do konce 15.století. Na královské město byly Rokycany povýšeny císařem Rudolfem II. V té době se zde dařilo obchodu a těžbě železa. Za třicetileté války patřily Rokycany k nejvíce poničeným českým městům. Další pohromou byly požáry v letech 1757 a1784, které zničily středověký ráz města.
Ve čtyřicátých letech 19. století se opět zařadilo mezi nejvýstavnější a nejbohatší česká města. Slibný rozvoj města zastavila první světová válka. Rokycany jsou známé též jako město ležící na tzv. demarkační linii, která na konci druhé světové války oddělovala území osvobozené a kontrolované Americkou a Rudou armádou.
Kniha má 320 stran, je provedena v pevné vazbě s přebalem aobsahuje barevné fotografie.
Právě vyšla nová kniha Pohádky brdských hor, která je určena dětem mladšího školního věku. Jejím autorem je známý strašický učitel a básník Karel Vokáč (1903–1944), obrázky ji doprovodila Dana Raunerová.
Knížka orozsahu 92 stran obsahuje pět pohádek – Ozachráněné víle, Oraráškovi, Ozakleté Mařence, Jak Toník osvobodil Mařenku a Očerném psu adivoženkách. Půvabnou knížku vydala Agentura AM art v nákladu 500 kusů a její vydání podpořil Václav Koubík, člen Rady Plzeňského kraje pro oblasti kultura, památková péče, cestovní ruch a marketing.
Zbývá snad jen dodat, že se jedná již o třetí vydání Vokáčových pohádek (1. vydání, Krajské nakladatelství Plzeň 1956, s obrázky Františka Kolihy; 2.vydání, Zpč. nakladatelství Plzeň 1973, sobrázky Josefa Jíchy).
V mrazivém podvečeru 9. února 2012 proběhla vchrámu Panny Marie Sněžné v Rokycanech slavnostní akce biskupského požehnání knize Rokycany, historie – kultura – lidé, spojená svarhanním koncertem. Přítomné přivítal místopředseda sdružení PhDr. Václav Kohout a po seznámení všech s programem předal slovo Ing. Tomáši Radovi, předsedovi Rokycanských patriotů. S krátkým proslovem vystoupil též starosta Ing. Vladimír Šmolík a přivítal jménem města Rokycany otce biskupa Mons. Františka Radkovského i všechny ostatní přítomné.
Poté se již všichni ponořili do tónů hudby avyslechli si společně koncert, který připravili žáci a pedagogové Základní umělecké školy v Plzni, ulice Terezie Brzkové, pod vedením pana Jana Esterleho. Během koncertu zazněly následující skladby.