Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
Byla publikována nová kapitola z historie Rokycan: Rokycany vestředověku. Více se okapitolách z historie a současnosti našeho města dočtete v tomto článku.
Myšlenka obnovit tradici Benátských nocí na Boreckém rybníce se v hlavách Rokycanských patriotů uhnízdila již před delší dobou. Teprve ale zhruba před měsícem bylo rozhodnuto - letos v srpnu do toho půjdeme - ataké jsme stanovili datum na 20.srpna a doufali v letošním vlhkém a chladném létě v přízeň počasí. Od počátku bylo jasné, že hlavní "atrakcí" večera bude koncert místní country skupiny Ahasver's a projížďka na lodičkách ozdobených lampióny. Postupně se začaly nabalovat další věci. Ohňostroj, no ten musí být!
Pro ty z Vás, kteří pravidelně sledujete webové stránky Rokycanských patriotů jsme připravili jednu drobnou novinku, která Vám může prohlížení našich stránek usnadnit. Nově se nyní můžete zaregistrovat k odběru novinek znašeho webu. Pokud v levém sloupci v jednoduchém formuláři Zasílání novinek zadáte své jméno a e-mailovou adresu, budeme Vám pravidelně posílat informace o tom, co se na našem webu změnilo a zároveň i o tom, co je u Rokycanských patriotů nového.
Nemusíte se v žádném případě obávat zahlcení Vaší e-mailové schránky nevyžádanou poštou. Zavazujeme se, že Vaše e-mailové adresy nebudeme předávat nikomu dalšímu apoužijeme je pouze pro rozesílání výše uvedených informací. Jejich četnost také nepřekročí dvě zprávy týdně.
Děkujeme Vám předem za Váš zájem o naše novinky.
Vaši Rokycanští patrioti
PS: Pokud byste chtěli odběr novinek zrušit, stačí napsat zregistrované mailové adresy krátký mail se žádostí o zrušení na
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
nebo nás kontaktovat pomocí webového formuláře.
V roce 1910 byly v Borku podniknuty kroky kzaložení veslařského klubu. V létě roku 1912 k Boreckému rybníku začala docházet řada lidí, aby buď ze břehu anebo sami vyzkoušeli veslařské umění. V roce 1913 měl klub již 50 členů. Postupně byly zakupovány nové loďky a na místě zvaném Skalka členové klubu vybudovali dřevěný přístav s verandou. Mimo vodáctví (např. 21. – 24. 7. 1914 jeli Berounku z Richardova až za Křivoklát) pořádali rovněž koncerty, zábavy a takzvané benátské noci.
Rokycanské muzeum získá nové budovy na vybudování obřího depozitáře pro své sbírky. Instituce, jež pečuje o čtvrt milionu předmětů, tak konečně dostane vyhovující prostory. Nákupem komplexu tří budov v centru města za gymnáziem se vyřeší kritický stav, kdy muzejníkům přeplněné sklady znemožňují manipulovat se sbírkami. Do budoucna také druhé největší muzeum v Plzeňském kraji získá nové výstavní plochy. Řekla to ředitelka Muzea Dr. Bohuslava Horáka Miroslava Šandová. Nákup budovy už schválili krajští zastupitelé. Více na webu http://zpravodajstvi.plzen.cz.
Na webových stránkách Rokycanských patriotů budeme postupně uveřejňovat kapitoly z historie i současnosti města Rokycan. Dočtete se zde o první písemné zmínce onašem městě, o tom jak se v Rokycanech žilo ve středověku i jak se zde rodil místní průmysl. Seznámíme Vás s rokycanskými kulturními památkami, s místními rodáky, s rozvojem kultury, sportu adalších společenských oblastí.
Autorkou těchto kapitol je PhDr. Hana Hrachová, Ph.D., ředitelka rokycanského archivu (toho času na MD). Texty byly původně psány pro knihu Rokycany 1110–2010, 900. výročí první písemné zmínky o Rokycanech. Tuto opravdu zajímavou publikaci vydalo Město Rokycany a můžete si ji zakoupit v informačním centru v budově radnice na Masarykově náměstí.
Dne 21. 7. 2011 bylo Ministerstvem vnitra ČR zaregistrováno občanské sdružení Rokycanští patrioti. Členem občanského sdružení se může stát kterákoli fyzická osoba starší 18 let. Oznámení o konání ustavující členské schůze bude oznámeno prostřednictvím této webové stránky.
Základní údaje o občanském sdružení a jeho aktuální stanovy naleznete zde.
Kdy se v Rokycanech poprvé uvařilo pivo, nevíme. První zmínka o pivovaru pochází zroku 1370. Pivovary fungovaly při jednotlivých měšťanských domech, ale vařil i zdejší klášter. Klasické pivovary tak jak je známe dnes, byly v Rokycanech dva.
Již v roce 1732 byla zahájena výroba piva v novém městském pivovaru při cestě na Dobřív. Město ho vlastnilo až do roku 1931, následně byl prodán Jiřímu Šternberkovi, který ho provozoval pod hlavičkou Panský pivovar v Radnicích. Městský pivovar v Rokycanech ukončil činnost v roce 1942. Maximální výstav v tomto pivovaru bylo 11 800 hl, minimální 950 hl.
Zcela nová účelová budova měšťanského pivovaru byla postavena v letech 1900–1901. První várka zde byla uvařena 19.12. 1901. Pivovar nejprve provozovalo právovárečné měšťanstvo, které ho pronajímalo. V letech 1921–1925 pivovar vlastnil Akciový pivovar ve Štěnovicích, tento majitel zde také ukončil provoz, a to roku 1925. Maximální výstav v tomto pivovaru bylo 9579 hl, minimální 4073 hl.