top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
2. První písemná zmínka o Rokycanech Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Kapitoly
Pondělí, 15 Srpen 2011 11:11

obr. – úryvek z Kosmovy Kroniky české

Kosmas_originalJen málo českých měst se může pochlubit první písemnou zprávou o své existenci již z počátku 12. století, natož pak zmínkou tak zásadní pro další vývoj tehdejšího českého státu, jako byla návštěva císaře. Nástupnické spory mezi Přemyslovci sice nebyly v té době ničím neobvyklým, ovšem zásah římského císaře do nich a jeho návštěva v Rokycanech zásadní byla. Císař Jindřich V. zavítal do Čech na samém počátku roku 1110. Dojel až do biskupského dvora v Rokycanech, který musel být dostatečně velký, aby pojmul císaře i s jeho doprovodem a také doprovod znepřátelených stran.

Všechny zde zřejmě přivítal pražský biskup Heřman, jednalo se tedy o setkání politických a církevních elit té doby. Jak píše Kosmas ve své Kronice České, císař se ve sporech synů Vratislava II., Bořivoje II. a Vladislava I. o český knížecí stolec jasně postavil právě v Rokycanech na stranu Vladislava I. Svou roli v tom nepochybně sehrálo 500 stříbrných hřiven, jež Vladislav I. císaři věnoval. Nový kníže se však zapsal do dějin i křesťanštějšími skutky, například tím, že v západních Čechách založil kladrubský klášter, kde byl nakonec roku 1125 pochován. Ve stejném roce zemřel i děkan pražské kapituly a zároveň kronikář Kosmas, jemuž vděčíme za zaznamenání celé události.

Nevíme a nejspíše ani nikdy nebudeme vědět, kdy byly Rokycany založeny. Poslední slovo by v tomto případě mohli mít archeologové, nicméně rozsáhlejší výzkumy v Rokycanské kotlině dosud provedeny nebyly. Lze předpokládat, že osada ležela při brodu na stále významnější obchodní stezce spojující Prahu se západem. Název Rokycany byl odvozen od nízkých vrb, zvaných rokytí, rostoucích na lukách. Někteří historikové předpokládají, že Rokycany mohly patřit již od vzniku pražského biskupství v roce 973 do jeho majetku, a proto zde byl vybudován významný dvorec, do něhož se roku 1110 císař Jindřich V. uchýlil. Díky jeho návštěvě a záznamu o ní v Kosmově kronice se tedy rokem 1110 začíná psát historie Rokycan.

O Rokycanech najdeme zprávy i v dílech dalších středověkých kronikářů, jako byl Vavřinec z Březové či Jan Marignola. Ti však většinou jen popsali některou z událostí, která byla z jejich pohledu významná, zvýšenou pozornost městu a jeho obyvatelům nevěnovali. Biskup Tobiáš z Bechyně povolil zřejmě roku 1295 ohrazení Rokycan dřevěnými příkopy a plaňkami, což bývá někdy považováno za akt povýšení na město. Kamenné hradby, opravdový symbol města, byly ovšem budovány až později.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.