top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Proběhlo biskupské požehnání knize Rokycany Tisk Email
Reportáže z našich akcí - 2012
Pátek, 10 Únor 2012 17:56

fotogalerie z akce
videozáznam z akce

CIMG0162mV mrazivém podvečeru 9. února 2012 proběhla v chrámu Panny Marie Sněžné v Rokycanech slavnostní akce biskupského požehnání knize Rokycany, historie – kultura – lidé, spojená s varhanním koncertem. Přítomné přivítal místopředseda sdružení PhDr. Václav Kohout a po seznámení všech s programem předal slovo Ing. Tomáši Radovi, předsedovi Rokycanských patriotů. S krátkým proslovem vystoupil též starosta Ing. Vladimír Šmolík a přivítal jménem města Rokycany otce biskupa Mons. Františka Radkovského i všechny ostatní přítomné.

Poté se již všichni ponořili do tónů hudby a vyslechli si společně koncert, který připravili žáci a pedagogové Základní umělecké školy v Plzni, ulice Terezie Brzkové, pod vedením pana Jana Esterleho. Během koncertu zazněly následující skladby.

Anonym (Slavkov u Opavy): Preludium B dur – Ivan Pirner
L. Boëllmann: Verset F dur – Tomáš Kubásek
J. K. Kuchař: Andante a moll – Klára Filaunová
G. F. Händel: Lascia ch’io pianga – Anna Lepší, zpěv; Jan Esterle, varhany
J. S. Bach: chorální předehry – Wenn wir in höchsten Nöten sein – Jan Esterle
L. Boëllmann: Verset C dur – Iveta Kovalská
J. S. Bach – Ch. Gounod: Ave Maria – Anna Lepší, zpěv; Jan Esterle, varhany
F. Mendelssohn-Bartholdy: Preludium G dur, Fuga G dur – Jan Esterle
C. Franck: L’Organiste, část V E dur – Marek Pišl
J. S. Bach: Toccata a fuga d moll – Marek Pišl, Ivan Pirner

Po skončení hudební části přednesl PhDr. František Frýda, ředitel Západočeského muzea v Plzni laudatio na knihu Rokycany, historie – kultura – lidé a s publikací všechny blíže seznámil. Dále se ujala slova vedoucí autorského kolektivu PhDr. Hana Hrachová, Ph.D., která přítomné s knihou seznámila nikoli z pohledu nezúčastněného čtenáře, ale z pohledu jednoho z autorů, kteří skládali dlouhé měsíce nebo spíše roky střípky rokycanské historie, aby vzniklo toto unikátní dílo. Pak přišla chvíle nejočekávanější a otec biskup, Mons. František Radkovský knize Rokycany, historie – kultura – lidé, požehnal a popřál jí vše dobré. Po tomto slavnostním okamžiku zazněla na závěr ještě jedna varhanní skladba – J. S. Bach: chorální předehra „In dir ist Freude“ – Jan Esterle. Autoři knihy ještě před odchodem uspořádali u vchodu do kostela krátkou autogramiádu.

Dovolili jsme si pozvat otce biskupa, autory knihy, představitele města, hudebníky a další partnery Rokycanských patriotů i této akce na přátelské setkání u číše vína na místní faru. Zde všichni přítomní setrvali v přátelském a družném hovoru po několik dalších hodin.

Chtěli bychom poděkovat zejména otci biskupovi, že vstřícně zareagoval na naši prosbu a přišel mezi nás do Rokycan. Vážíme si toho, že si ve svém jistě nabitém programu na nás našel čas. Dále děkujeme všem partnerům, kteří napomohli uskutečnění slavnostního setkání. Chceme především poděkovat rokycanskému faráři, panu Jaroslavu Hůllemu, který nám vyšel ochotně vstříc a umožnil nám využít pro toto setkání půdu zdejšího chrámu Panny Marie Sněžné. Dále děkujeme panu Janu Esterlemu ze Základní umělecké školy v Plzni, ulice Terezie Brzkové, a jeho kolegům a žákům; Městu Rokycany, které poskytlo příspěvek na pořádání kulturních akcí, dále Nakladatelství Lidové noviny, které zdarma poskytlo výtisky knihy. Finanční částkou nám na pořádání této akce přispěly firmy Ferrum Plzeň, RYTA, Elektro Bedřich pana Ladislava Šilhavého a pan Martin Sefzig.

S atmosférou v chrámu Panny Marie Sněžné i na rokycanské faře se můžete seznámit prostřednictvím fotogalerie na našem webu. Videozáznam akce naleznete v tomto článku.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.