top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Vycházka na Žďár se vydařila... Tisk Email
Reportáže z našich akcí - 2012
Pondělí, 28 Květen 2012 21:40

fotogalerie z akce
videozáznam z akce

vychazka-na-Zdar.m2t_snapshot_35.32_[2012.05.28_21.01.09]-mTuto sobotu se sešli členové Rokycanských patriotů i další zájemci v deset hodin dopoledne u hájovny na Bouchalce, aby všichni společně vyrazili na vrchol Zďáru a vyslechli si tam připravené přednášky. Na místě bylo jistě přes 40 zájemců o turistiku i přehršel zajímavých informací. Spolu s námi tam byli i oba přednášející - geolog a paleontolog doc. Petr Kraft a archeolog Mgr. Milan Metlička. Chvilku po desáté se celá skupina vydala na cestu. Po krátké zastávce v Lomečku všichni pokračovali dál. Vedoucí skupinka nasadila ostré tempo a za chvíli jsme byli nahoře.

Všechny přítomné přivítal předseda Rokycanských patriotů Tomáš Rada a po něm se ujal slova doc. Petr Kraft, pracovník ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, s přednáškou na téma Jak vznikl Žďár. Seznámil nás s geologickým vývojem místních hornin od prvohor, přes druhohory a čtvrtohory s jejich dobami ledovými až po současnost. Pustil se dokonce do prognózy, jak to zde bude vypadat v budoucnu, v horizontu následujících padesáti milionů let. Po zodpovězení několika dotazů předal slovo Mgr. Milanu Metličkovi, vedoucímu oddělení archeologie Západočeského muzea v Plzni, který přítomné seznámil s historií osídlení Žďáru. Dověděli jsme se, že na Žďáru nesídlili Keltové, jak se často traduje, ale lidé pozdní doby bronzové, kteří zde žili několik století předtím, než se keltské kmeny začaly formovat. Mgr. Metlička nám popsal podobu tehdejšího hradiště i archeologické nálezy, ke kterým zde došlo.

Po obou přednáškách následovala sprška dotazů, které oba přednášející rádi zodpovídali. Nakonec všichni účastníci akce sestoupili do Lomečku, kde byl připravený oheň a občerstvení. I zde se na doc. Krafta i Mgr. Metličku obraceli zájemci s dalšími otázkami a diskuse pokračovala. Postupně se během odpoledne všichni rozešli a akce skončila.

Chtěli bychom jménem Rokycanských patriotů ještě jednou poděkovat oběma přednášejícím za to, že mezi nás přišli, věnovali nám svůj čas a seznámili nsá populárním způsobem s poznatky svých vědních oborů. Dále bychom chtěli poděkovat sponzorům, firmám Šabata a Lesy města Rokycan, kteří přispěli svým dílem ke zdaru akce.

S průběhem vycházky se můžete seznámit prostřednictvím fotogalerie na našem webu. Videozáznam celé akce včetně kompletního záznamu obou přednášek naleznete v tomto článku.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.