top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Výročí v roce 2018 Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Neděle, 07 Leden 2018 10:51

2018Tento rok bude ve znamení oslav velkých výročí – 50 let od okupace našeho státu vojsky Varšavské smlouvy, 70 let od převzetí moci komunisty, 100 let od vzniku Československa, 170 let od osudového roku 1848 či 370 let od konce třicetileté války. Ve stínu těchto „velkých“ výročí stojí výročí „malá“, připomenutí si osob nebo událostí spojených s naším městem. První historickou událostí, která se udála v roce končící 8, bylo v roce 1498 vykoupení města králem Vladislavem Jagellonským.

Daleko více událostí pak připadá na 19. a 20. století. V roce 1818 se v Rokycanech narodil Josef Čejka, významný lékař a přítel Boženy Němcové. V roce 1838 zemřel na Březině Kašpar, hrabě ze Šternberka, vědec a jeden ze zakladatelů Národního muzea v Praze. Ve stejném roce bylo v sále Střelnice zřízeno stálé jeviště, začátek společenského života v Rokycanech. Otevřena byla také tzv. opatrovna, tj. dnešními slovy mateřská školka pro nejmenší děti, jejichž matky musely pracovat mimo domov. Do roku 1858 se datuje vznik městských sadů na Stráni, které se postupně rozrůstaly až do dnešní podoby. V roce 1868 byl v Rokycanech založen TJ Sokol, organizace s nejdelší tradicí a historií.

V roce 1888 se stal starostou Rokycan Jan Anichober, který je zatím nejdéle sloužícím starostou v celých dějinách města (až do roku 1919). Ve stejném roce se v Rokycanech narodil známý fotograf Jindřich Vaněk, který měl populární prvorepublikový ateliér v Praze. V létě se v Rokycanech konala velkolepá hospodářsko-průmyslová výstava, v jejím rámci bylo po dva dny město slavnostně osvětleno obloukovými lampami. V září 1898 byla slavnostně otevřena budova dnešní základní školy v ulici Míru, původně sloužila hned několika školám dohromady.

V roce 1908 se mladíci sdružili do prvního fotbalového klubu v Rokycanech. Postavena byla budova soudu v dnešní Jiráskově ulici (původně soukromá vila). V roce 1918 se v Rokycanech narodil „Pan učitel“ tělocvikář Václav Šach. Stejně tak sto let uplyne od smrti rokycanského profesora gymnázia a regionálního historika Josefa Hodka a holoubkovského průmyslníka Maxe Hopfengärtnera.

Symbolicky 28. října 1928 se začala stavět budova dnešní základní školy TGM v Třebízského ulici a ve stejném roce také první řadové domky na dnešní Práchovně. Od té doby se město rozšiřovalo i tímto směrem. V roce 1938 byla vyhlášena přírodní rezervace na Žďáru a také postavena vila JUDr. Rudolfa Katze v Jiráskově ulici (dnes sídlo Policie ČR).

Ve stejném roce, v roce 1938 se narodil básník, prozaik a učitel hudby Zdeněk Barborka. V roce 1948 se stal profesorem Univerzity Karlovy zdejší rodák Karel Cejp. V tomto roce se také v Rokycanech narodila Jana Drchalová, známá pod jménem Preissová, významná česká herečka.

V roce 1968 zemřel učitel Josef Pešek, který napsal mimo jiné i studii Květena Rokycanska.

V roce 1978 bylo v Rokycanech vyrobeno milionté kolo značky Favorit. V tomto roce také postihla město velká povodeň.

V roce 1988 byl položen základní kámen nového gymnázia, stavba původně vznikala pro učiliště. V tomto roce také dosáhl počet obyvatel Rokycan svého historického maxima 16 270 obyvatel.

Již deset let uplynulo od smrti spisovatele Adolfa Branalda, který psal mimo jiné i o zbirožském Králi železnic.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.