top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
600 let od dobytí Rokycan Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Pátek, 12 Únor 2021 10:11

jan-zizkaV těchto dnech (události lze datovat někdy do dnů 10. – 12. února 1421) si připomínáme 600 let od dobytí Rokycan husitskými vojsky pod vedením Jana Žižky. Vojska poplenila město a zejména probošství augustiniánů kanovníků, které stálo v místech dnešního Muzea Dr. Bohuslava Horáka. O probošství a dochovaných kasulích z něj nám měl zasvěceně vyprávět profesor Jan Royt 23. září. Bohužel přednáška musela být z technických důvodů zrušena. Na téma augustiniánů kanovníků měl navázat v těchto dnech profesor Petr Čornej, který je naším největším znalcem života Jana Žižky. Obě přednášky se uskuteční v náhradních termínech v druhém čtvrtletí letošního roku. O jejich konání vás budeme včas informovat.


Náš člen pan Radek Cinke napsal pro Rokycanský deník článek Jan Žižka dorazil do Rokycan před 600 lety. Tento článek se týká dobytí Rokycan husity, o kterém píšeme výše. Protože je článek v Rokycanském deníku v placené „prémiové sekci“, umisťujeme ho pro všechny se svolením autora i na naše stránky:

V zimě roku 1421 se staly západní Čechy bojištěm, na kterém se střetávala vojska Jana Žižky s plzeňským landfrýdem a vojsky krále Zikmunda Lucemburského. Žižkovi se postupně podařilo ovládnout kláštery v Chotěšově a Kladrubech i dobýt pevný hrad Švamberk (Krasíkov). V těchto strategických opěrných bodech zanechával Žižka poměrně silné posádky. Vojsko krále Zikmunda, které se do kraje přesunulo a mělo sílu několika tisíc mužů ostře útočilo na husitské obránce kláštera v Kladrubech. K tomu na počátku února navíc vypršelo i dojednané příměří mezi Žižkou a jeho dalším silným protivníkem Oldřichem II. z Rožmberka. Jan Žižka potřeboval pro další postup k obléhání Plzně a zastavení Zikmunda u Kladrub nutně posily. Posily se rozhodla poskytnout Praha, a to přibližně sedm tisíc bojovníků v 320 vozech.

Oddíly Pražanů a Jana Žižky se kolem 8.února spojily u Dobříše, přes Hořovice a Žebrák se tato armáda vydala směrem do Západních Čech. Ani Rokycany nezůstaly válečné vřavy ušetřeny.

Pravděpodobně ve dnech 10.-12. února 1421 se toto vojsko ocitlo u hradeb Rokycan a pod slibem nenásilí byli husité bez boje vpuštěni do bran města. O tom, co se dělo dál, nás již informuje dobový kronikář Vavřinec z Březové: „Táboři, ačkoli je v Rokycanech mírumilovně přijali, hanebně pobořili klášter s oltáři (bývalý klášter Augustiniánů kanovníků v místech dnešního děkanství a Muzea Dr. Bohuslava Horáka), ukrutně oloupili obyvatele o majetek a zajavše jednoho z kněží, nelidsky ho na témž místě upálili, způsobivše městu přemnoho škod, odtáhli všichni k Plzni.“

Žižkovi se Plzeň dobýt nepodařilo, ale celou zemi ještě čekaly dlouhé a vysilující roky válek.

Radek Cinke

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.