top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Výročí v roce 2022 Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Neděle, 02 Leden 2022 11:24

2022I v roce 2022 si připomeneme některá výročí. V roce 1362 pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic povýšil místní kostel Panny Marie Sněžné na kolegiátní, což byl předstupeň vzniku kanonie augustiniánů kanovníků. Její význam nám nedávno na zajímavé přednášce objasnil profesor Jan Royt. Od této doby uplyne v letošním roce 660 let.

Minimálně od roku 1542 nese po svém majiteli dodnes název Dumetovský dům čp. 88 na Masarykově náměstí. Snad díky netradičnímu příjmení svého někdejšího majitele Dumeti se název udržel již 480 let. Od roku 1562 také mají Rokycany znak v dnešní podobě, od té doby uplynulo 460 let. V roce 1642 došlo na rokycanském předměstí k tzv. decimaci Madlonova pluku, tj. potrestání vojáků za dezerci v jedné z bitev třicetileté války. Popravu vojáků dodnes připomíná kříž v Madlonově ulici.

V roce 1842 se v Rokycanech narodil Josef Wünsch, středoškolský profesor a zejména cestovatel. Jemu také byla v roce 1932 na jeho rodném domě v dnešní ulici Josefa Tomáška odhalena pamětní deska. V roce 1862 byla dokončena železniční trať spojující Prahu s Plzní, cestovat vlakem tedy můžeme již 160 let. V roce 1872 postihla Rokycany povodeň, ta přišla i 13. září 1922 a 12. srpna 2002.

Roku 1872 byl přestavěn kostel Nejsvětější Trojice v dnešním Parku u Plzeňské brány. Od roku 1882 zdobí budovu radnice pamětní deska Mistra Jana Rokycany od sochaře Josefa Strachovského. O deset let později na Střelnici koncertoval Antonín Dvořák, také tuto významnou událost připomíná pamětní deska.

Před sto lety se obyvatelé města museli vypořádat s drahotou a rostoucí inflací. V tomto roce byly také položeny základy současného hřbitova nad městem. Odhalen byl pomník padlým v první světové válce v parku u dnešního nádraží. Do kostela Panny Marie Sněžné byla zavedena elektřina. Neuvěřitelné také je, že už 28. března 1922 se v Blatné narodila Zdenka Fantlová. Ta je od roku 2002 čestnou občankou města Rokycany. Letos bude tedy slavit sté narozeniny.

V letošním roce si připomeneme 90 let od úmrtí malířky Olgy Runtové, která zemřela 26. dubna 1932. Její dílo nás provází dodnes.

V roce 1942 zemřel v koncentračním táboře Bohuslav Horák, ředitel gymnázia, zakladatel muzea a významný sokolský funkcionář. Ve stejném roce byla popravena za odbojovou činnost celá rodina železničáře Václava Stehlíka. Ve Velké Británii tragicky zahynul při armádním výcviku rokycanský rodák Josef Strankmüller.

Roku 1962 byla otevřena nová základní škola na Jižním předměstí. Rokycany zažívaly stavební boom, zejména v ulici Josefa Knihy. Otevřena byla také prodejna potravin na sídlišti Hrudkovanka.

V roce 1972 došlo ke zrušení původního hřbitova u kostela Nejsvětější Trojice. Zmizely náhrobky a z areálu se stal park. O deset let později byl kvůli rozšíření křižovatky zbourán také špitál poblíž tohoto kostela. Z ulice Boženy Němcové se po rekonstrukci v roce 1982 stal průtah městem. Otevřena byla budova složek Národní fronty ve Vokáčově ulici, dnes lékařské středisko.

Od 19. září 2002 se mohou občané vykoupat v místním bazénu. Bazén si tak připomíná 20 let fungování.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.