top
logo

Objednat zasílání novinek

Přihlášení
Výročí v roce 2023 Tisk Email
Z Rokycan i odjinud - Historie
Pondělí, 02 Leden 2023 09:10

2023V květnu 1623 odevzdaly Rokycany jako trest za účast ve stavovském povstání vesnice Německou Břízu, Nynice, Nadryby a Újezdec klášteru v Plasích. Dne 5. září 1723 proběhla korunovace Karla VI. a jeho manželky Alžběty Kristýny na českého krále a královnu. Tato významná událost měla odezvu i v Rokycanech. V tomto roce byla postavena nová Plzeňská brána (u Střelnice) a právě nápis na ní připomínal jejich slavnou korunovaci. Brána ale tři staletí nevydržela, protože byla zbourána v lednu 1950. Část brány s nápisem však dodnes můžete vidět na zdejším muzeu.

Před 200 lety byla opravována věž a střecha kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku a v roce 1843 pak byly vybudovány první kamenné schody k ní.

Neuvěřitelných 150. let uplyne od založení gymnázia v Rokycanech. To bylo sice krátce uzavřeno, přesto jeho kontinuita trvá dodnes. Bylo založeno na základě rozhodnutí městského zastupitelstva 12. července 1873 z původní nižší reálky. Zřizovací listina byla datována 29. listopadem 1873. V roce 1873 byla založena také Městská spořitelna města Rokycan, ale ta byla zestátněna v roce 1953. V roce 1873 se také poprvé na náměstí a některých ulicích svítilo plynovými lampami.

Připomeneme si 100. výročí od narození Čestmíra Řandy v Rokycanech, ten spatřil světlo světa 5. prosince 1923. Zemřel v roce 1986. Rovněž sto let uplyne od získání doktorátu Karla Cejpa, významného rokycanského rodáka, na Univerzitě Karlově. Jeho dizertační práce se týkala srovnávací morfologie vyšších rostlin.

Již 100 let uplyne v tomto roce od založení samostatného evangelického sboru v Rokycanech, pod něj patřily kazatelské stanice Holoubkov, Hořovice, Radnice, Skomelno a Zbiroh. Dne 17. listopadu 1932 byl položen základní kámen Rokycanova sboru. V následujícím roce byla stavba dokončena a 24. září 1933 předána svému účelu. Takže si připomeneme již 90. výročí. Před sto lety byla založena firma Tripol, která vyráběla jízdní kola a dala tak základ pozdější slavné rokycanské tradici.

Před 70 lety se na radnici začalo konat první vítání občánků – nejmenších dětí.

Padesát let uplynulo od bourání bloku domů u Libuše, kde byl později vybudován OV KSČ – dnes Základní umělecká škola. Padesátiny by oslavila i lávka v Litohlavské ulici, která byla vloni vyměněna za novou. V roce 1973 byla dokončena přístavba klubovny Tenisového klubu, dokončena klubovna modelářského klubu a klubovna kynologického klubu. Od roku 1973 také slouží dětské koupaliště (brouzdaliště). Stejné výročí spojuje také původní budovu zvláštní školy v Čechově ulici. V roce 1973 se hodně budovalo a zejména dokončovalo.

Edit: Článek byl doplněn o další výročí, která nám připomněli naši čtenáři.

 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: multi-colour template shared hosting Valid XHTML and CSS.

© 2010–2017 ROKYCANŠTÍ PATRIOTI
Veškeré materiály zveřejněné na tomto webu podléhají autorskému zákonu. V případě jejich převzetí je nutno uvést zdroj Rokycanští patrioti.