Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
Tento rok bude ve znamení oslav velkých výročí – 50 let od okupace našeho státu vojsky Varšavské smlouvy, 70 let od převzetí moci komunisty, 100 let od vzniku Československa, 170 let od osudového roku 1848 či 370 let od konce třicetileté války. Ve stínu těchto „velkých“ výročí stojí výročí „malá“, připomenutí si osob nebo událostí spojených s naším městem. První historickou událostí, která se udála v roce končící 8, bylo v roce 1498 vykoupení města králem Vladislavem Jagellonským.
V Národním technickém muzeu v Praze se koná až do konce září výstava nazvaná Fenomén Favorit. Výstava je jednou z cyklu „Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět“, cyklus má představit návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. Výstava byla slavnostně zahájena v úterý 24. 4. v podvečer, je instalována v malém sále NTM na Letné.
Vzhledem k zaměření muzea se výstava věnuje zejména technickému vývoji kol světoznámé rokycanské značky, návštěvníci mohou prohlédnout zhruba 60 kol různých typů z řady soukromých sbírek. Je zde vystaveno i milionté kolo značky Favorit. Kola doplňují fotografie, pro Rokycany je asi nejzajímavější vila rodiny Babánkových – pozdější mateřská škola naproti zimnímu stadionu v roce 1947. V muzeu je současně prodáván i katalog výstavy (90 Kč), který přináší daleko více informací o značce Favorit, ale i o předešlých značkách Tripol a Tudor. Vnímá také značku Favorit jako kola, na nichž jezdci dosahovali velkých úspěchů, např. Jiří Daler na olympijských hrách v Tokiu získal zlato ve stíhacím závodě jednotlivců.
Rokycanští patrioti společně s Muzeem dr. B. Horáka pozvali do Rokycan známého spisovatele historických románů Vlastimila Vondrušku. Setkání proběhlo dne 12. dubna 2017 v sále restaurace Na Střelnici. Zájemci o povídání zaplnili celý sál do posledního místa, aby si vyslechli poutavé vyprávění nejen o literatuře a zvycích středověku.
Se svolením pana Vondrušky jsme pořídili videozáznam celého setkání a nyní ho našim čtenářům nabízíme. Najdete ho v článku Videozáznam Povídání Vlastimila Vondrušky.
První výročí spojené s rokem končícím sedmičkou je spojeno s nejznámnějším rokycanským rodákem M. Janem Rokycanou. Jeho datum narození není známo, uvádí se roky 1396 nebo 1397. Přesně o sto let později udělil král Vladislav II. našemu městu právo pořádání trhů a jarmarků. Roku 1547 král Ferdinand I. povolil Rokycanským vybírat clo a mýto. V roce 1557 byly do městského majetku zakoupeny vesnice Tymákov, Mokrouše, Cháchov a také Čilina. V roce 1747 byla dostavena kaple Navštívení Panny Marie na nedalekém Vršíčku. Dne 6. května 1757 postihl Rokycany požár města, při němž bylo poškozeno 52 domů, a to od čp. 124/I východně a přilehlé předměstí před Pražskou bránou.