Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
V těchto dnech (události lze datovat někdy do dnů 10. – 12. února 1421) si připomínáme 600 let od dobytí Rokycan husitskými vojsky pod vedením Jana Žižky. Vojska poplenila město a zejména probošství augustiniánů kanovníků, které stálo v místech dnešního Muzea Dr. Bohuslava Horáka. O probošství a dochovaných kasulích z něj nám měl zasvěceně vyprávět profesor Jan Royt 23. září. Bohužel přednáška musela být z technických důvodů zrušena. Na téma augustiniánů kanovníků měl navázat v těchto dnech profesor Petr Čornej, který je naším největším znalcem života Jana Žižky. Obě přednášky se uskuteční v náhradních termínech v druhém čtvrtletí letošního roku. O jejich konání vás budeme včas informovat.
Rádi bychom informovali naše příznivce i příznivce Rokycan, že nedávno vyšla kniha cestopisů K pramenům Eufratu a Tigridu autora Josefa Wünsche. Se jménem Wünsch se většina obyvatel Rokycan pravděpodobně již setkala, mimimálně znáte Wünschovu ulici. Josef Wünsch (1842–1907) byl rokycanským rodákem, po studiích v Plzni a Praze působil jako středoškolský učitel na více místech po Čechách, naposledy jako profesor střední Průmyslové školy v Plzni. V 70., 80. a 90. letech 19. století uskutečnil řadu cest po Evropě a Asii. V Rokycanech je pohřben, má zde pamětní desku a je po něm pojmenována ulice. Další podrobnosti a fotografie najdete na naší Rokypedii v článku Wünsch Josef.
Zážitky se svých cest vydával knižně, ale popis cesty do Arménie a Kurdistánu dosud nikdy v knižní podobě nevyšel. Až v letošním roce vychází Wünschův nový cestopis K pramenům Eufratu a Tigridu, Český cestovatel v Arménii a Kurdistánu (1881–1883). Titul vydalo nakladatelství Argo. Rokycanští patrioti plánovali připomenutí osobnosti Josefa Wünsche a křest této nové publikace. Současná situace však podobným akcím nepřeje, a tak připomínáme cestovatele Wünsche a jeho novou knihu alespoň tímto online způsobem.
V pondělí 22. února 2021 uplyne 550 let od smrti snad nejznámějšího rokycanského rodáka, kterým je Jan Rokycana. Plánovaná celodenní ekumenická akce za účasti zástupců římskokatolické i českobratrské evangelické církve s přednáškami o Janu Rokycanovi bohužel nemohla proběhnout. Při příležitosti výročí Rokycanova úmrtí jsme alespoň požádali o pár řádek o mistru Janu Rokycanovi předního českého historika a jednoho z nejvýznamnějších znalců pozdního středověku pana profesora Františka Šmahela. Napsal pro nás Rokycanův medailonek, který nyní s potěšením uveřejňujeme. Text najdete dále pod odkazem Celý článek...
I v roce 2021 si připomeneme některá kulatá výročí. Dne 12. února 1421 vojska Jana Žižky dobyla Rokycany, od této události uplyne již 600 let. Před 550 lety, 22. února 1471, zemřel v Praze Jan Rokycana, jeden z nejznámějších místních rodáků, teolog, politik, arcibiskup kališnické církve.
Před 210 lety se 23. května 1811 narodil u Jindřichova Hradce František Václav Karlík, který od roku 1844 trvale působil v Rokycanech jako učitel a sbormistr pěveckého spolku Záboj. Známí jsou i jeho synové, zejména cukrovarník a ekonom Hanuš a okresní starosta Hugo Karlík.
Plníme slib, který jsme dali našim příznivcům a zájemcům o rokycanskou historii. Zveřejňujeme detailní snímky rokycanských kasulí, které jsme za souhlasu a podpory Římskokatolické farnosti Rokycany mohli pořídit. Snímky jsou zveřejněny pouze pro osobní potřebu zájemců o historii Rokycan. Nesmí být dále hromadně šířeny elektronicky ani tiskem, pro komerční ani nekomerční účely bez souhlasu spolku Rokycanští patrioti. Kvůli tomu byly snímky také opatřeny vodoznakem. Všechny 4 kasule s gotickými výšivkami najdete zde.