Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
Rokycanští patrioti společně se Státním okresním archivem Rokycany uspořádali přednášku Jiří Stříbrný, rokycanský rodák a jeho podíl na vzniku Československa. S osobností jednoho z Mužů 28. října Jiřího Stříbrného nás seznámil pan Rudolf Píša z Muzea cenných papírů, Praha. Přednáška se konala 24. října 2018 v sále Triana na nádvoří radnice.
Se svolením pana Píši jsme pořídili videozáznam celé přednášky a nyní ho našim čtenářům nabízíme. Najdete ho v článku Videozáznam přednášky o Jiřím Stříbrném.
V letošním roce opět pořádá Krajský úřad Plzeňského kraje soutěž Památka Plzeňského kraje. V této soutěži se představují zdařilé obnovy památek na území kraje.
Za okres Rokycany je v kategorii Stavby přihlášen roubený mlýn Ostrovec č.p. 12 a v kategorii Drobná architektura a sochy kaple se souborem zastavení Křížové cesty v Rokycanech. Hlasování probíhá do 26. 11. 2018 na webu http://soutezpamatka.plzensky-kraj.cz/.
V každé kategorii můžete vybrat pouze jednu památku a z jednoho mailu lze hlasovat jen jednou (můžete tedy zároveň hlasovat pro mlýn v Ostrovci a kapli v Rokycanech). Hlasuje se tak, že u Vámi vybrané památky stisknete tlačítko hlasovat a potom dole pod obrázky vyplníte svůj mail a stisknete tlačítko Odeslat anketu. Poté Vám přijde mail, kde je třeba hlasování ještě potvrdit.
Budeme rádi, pokud tyto dvě památky okresu Rokycany podpoříte svým hlasem i Vy a případně informaci o této soutěži předáte dále.
Právě dnes, 26. března 2018, uplynulo 250 let od narození významného přírodovědce přelomu 18. a 19. století Jana Tadeáše Lindackera. Tento vědec žil na Oseku u Rokycan, spolupracoval s hrabětem Kašparem Šternberkem pobývajícím na zámku na Březině. Lindacker absolvoval báňskou akademii ve Štiavnici, zabýval se geologií, mineralogií, paleontologií, ale také například entomologií, stál u zrodu sbírek Národního muzea. Na připomenutí jeho vědeckých zásluh po něm byla pojmenována planetka 2538325383 v hlavním pásu mez Marsem a Jupiterem. Více podrobností o této osobnosti své doby se dočtete v článku Osobnost Jana Tadeáše Lindackera na webu Západočeské pobočky České astronomiské společnosti.
V Národním technickém muzeu v Praze se koná až do konce září výstava nazvaná Fenomén Favorit. Výstava je jednou z cyklu „Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět“, cyklus má představit návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. Výstava byla slavnostně zahájena v úterý 24. 4. v podvečer, je instalována v malém sále NTM na Letné.
Vzhledem k zaměření muzea se výstava věnuje zejména technickému vývoji kol světoznámé rokycanské značky, návštěvníci mohou prohlédnout zhruba 60 kol různých typů z řady soukromých sbírek. Je zde vystaveno i milionté kolo značky Favorit. Kola doplňují fotografie, pro Rokycany je asi nejzajímavější vila rodiny Babánkových – pozdější mateřská škola naproti zimnímu stadionu v roce 1947. V muzeu je současně prodáván i katalog výstavy (90 Kč), který přináší daleko více informací o značce Favorit, ale i o předešlých značkách Tripol a Tudor. Vnímá také značku Favorit jako kola, na nichž jezdci dosahovali velkých úspěchů, např. Jiří Daler na olympijských hrách v Tokiu získal zlato ve stíhacím závodě jednotlivců.
Rádi bychom všem rokycanským občanům připomněli zítřejší sté výročí narození pana učitele Václava Šacha, jednoho z velkých rokycanských patriotů 20. století, tělocvikáře a sokola. Více se o něm dočtete na naší Rokypedii v článku Šach Václav.