Řešení problematiky kulturního a přírodního bohatství • Zapojování občanů do života města • Mapování kulturního a přírodního dědictví • Poradenská, konzultační a informační činnost • Pořádání seminářů, přednášek a akcí pro veřejnost • Publikační a vydavatelská činnost • Obnova a ochrana památek • Rozvoj a ochrana zeleně v obci • Propagace města Rokycany
Rokycanští patrioti společně s Muzeem dr. B. Horáka pozvali do Rokycan známého spisovatele historických románů Vlastimila Vondrušku. Setkání proběhlo dne 12. dubna 2017 v sále restaurace Na Střelnici. Zájemci o povídání zaplnili celý sál do posledního místa, aby si vyslechli poutavé vyprávění nejen o literatuře a zvycích středověku.
Se svolením pana Vondrušky jsme pořídili videozáznam celého setkání a nyní ho našim čtenářům nabízíme. Najdete ho v článku Videozáznam Povídání Vlastimila Vondrušky.
Město Rokycany oslovilo náš spolek, zda bychom se chtěli účastnit projektu revitalizace rokycanské Stráně. Na včerejší členské schůzi jsme vše projednali a usnesli jsme se takto: Vzhledem k tomu, že Spolek ROKYCANŠTÍ PATRIOTI se mimo jiné dlouhodobě věnuje otázce rokycanské Stráně, pořádali jsme již několik naučných vycházek po Stráni a okolí s doc. Kraftem, vydali jsme reprinty dobových pohlednic Stráně, připravujeme naučnou stezku po Stráni apod., máme zájem stát se partnerem spolupracujícím s Městem Rokycany na revitalizaci Stráně (Husových sadů) a Kalvárie a chceme tento záměr podpořit. Pro zapojení co nejširší veřejnosti do dění okolo Stráně a jako součást příprav záměru projektu proběhne tuto sobotu 25. února 2017 odpoledne od 13:30 Den pro Stráň. Máte-li kdokoli chuť se zúčastnit, přijďte na Skautskou louku. Město Rokycany vás srdečně zve.
Tento rok bude ve znamení oslav velkých výročí – 50 let od okupace našeho státu vojsky Varšavské smlouvy, 70 let od převzetí moci komunisty, 100 let od vzniku Československa, 170 let od osudového roku 1848 či 370 let od konce třicetileté války. Ve stínu těchto „velkých“ výročí stojí výročí „malá“, připomenutí si osob nebo událostí spojených s naším městem. První historickou událostí, která se udála v roce končící 8, bylo v roce 1498 vykoupení města králem Vladislavem Jagellonským.
První výročí spojené s rokem končícím sedmičkou je spojeno s nejznámnějším rokycanským rodákem M. Janem Rokycanou. Jeho datum narození není známo, uvádí se roky 1396 nebo 1397. Přesně o sto let později udělil král Vladislav II. našemu městu právo pořádání trhů a jarmarků. Roku 1547 král Ferdinand I. povolil Rokycanským vybírat clo a mýto. V roce 1557 byly do městského majetku zakoupeny vesnice Tymákov, Mokrouše, Cháchov a také Čilina. V roce 1747 byla dostavena kaple Navštívení Panny Marie na nedalekém Vršíčku. Dne 6. května 1757 postihl Rokycany požár města, při němž bylo poškozeno 52 domů, a to od čp. 124/I východně a přilehlé předměstí před Pražskou bránou.